502 241 031, biuro@wilczynska.pl język polskijęzyk angielskijęzyk niemieckijęzyk hiszpańskijęzyk włoskijęzyk francuskijęzyk rosyjski facebookyoutube

Kredyty

Co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym "krok po kroku"

O kredycie

Kredyt bankowy to Umowa zawarta w formie pisemnej pomiędzy bankiem, a kredytobiorcą. Bank udostępnia określoną kwotę na określony cel oraz czas. Kredytobiorca zobowiązuje się wykorzystać kredyt zgodnie z jego przeznaczeniem oraz zwrócić pobraną kwotę wraz z należnym bankowi wynagrodzeniem (prowizje i odsetki).

Kredyt ze względu na cel - HIPOTECZNY – środki przekazywane są na zakup domu, mieszkania własnościowego, spółdzielczego lub innej nieruchomości. Uruchamiany w całości, bank przekazuje wskazaną w umowie kwotę kredytu bezpośrednio na konto sprzedającego (np. osoby, dewelopera) na podstawie umowy kupna-sprzedaży.

Kredyt ‘krok po kroku ‘

Zdolność kredytowa
Finansowanie mieszkania przez kredyt zależne jest od naszej zdolności kredytowej. W jej celu konieczne jest ustalenie możliwości uzyskania kredytu w oparciu o nasze dochody. Należy pamiętać, że każde nasze zobowiązanie: karta kredytowa, limit odnawialny czy kredyt ratalny, obniża zdolność kredytową. Konieczna jest więc wstępna analiza i uporządkowane finanse. Być może wskazana będzie również spłata niektórych zobowiązań , w celu zwiększenia zdolności kredytowej.

Pozytywna historia BIK
W momencie starania się o kredyt, bank sprawdza naszą historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. Istotna jest pozytywna historia kredytowa, budowana jest w oparciu o terminową spłatę wcześniejszych zobowiązań kredytowych. Osoby spóźniające się z płatnościami nie są bowiem dla banku wiarygodnymi kredytobiorcami.

Porównanie ofert banków
Po znalezieniu nieruchomości pozostaje wybranie najkorzystniejszego kredytu. W tym celu warto zasięgnąć porady, pod kątem najważniejszych kryteriów: marży kredytu, oprocentowania, prowizji i ubezpieczenia (ubezpieczenie na życie, od utraty pracy). Ważna jest również kwestia posiadania wkładu własnego i ustalenie  terminu jego wpłaty. Większość banków oczekuje, że kredytobiorca najpierw wpłaci środki własne. Środki własne mogą być wpłacone w momencie sprzedaży nieruchomości.

Końcowe formalności
Po dokonaniu wyboru oferty banku, należy zebrać dokumentację oraz wypełnić odpowiedni wniosek. Czas uzyskania zależny jest od momentu złożenia wniosku. Standardowo procedura przyznania kredytu trwa około jednego miesiąca. Jednak w niektórych bankach może się wydłużyć nawet do 2-3 miesięcy. Zebranie dokumentacji to dostarczenie do banku określonych zaświadczeń o dochodach i innych np.: umowa o pracę, PIT, wyciągi z rachunku bankowego, umowa przedwstępna itp.
.
Dodatkowe opłaty
Zaciągając kredyt musimy również liczyć się z dodatkowymi kosztami np.:

- ubezpieczenie pomostowe zakładane w momencie, gdy termin zakończenia inwestycji jest rozłożony w czasie, np. na okres dwóch lat.

- inspekcją nieruchomości lub postępu prac budowlanych.

- ubezpieczenie na życie

- prowizja od udzielenia kredytu

- ubezpieczenie nieruchomości

- ustanowienie hipoteki

- opłata PCC za udzielenie kredytu.


Zawarcie umowy
Ostatecznym dokumentem potwierdzającym uzyskanie kredytu jest UMOWA o KREDYT HIPOTECZNY. Umowa określa warunki na jakich kredyt zostanie uruchomiony oraz jego wysokość i cel hipoteczny na jaki został udzielony ze wskazaniem księgi wieczystej dla nieruchomości.

20 latokres spłaty (lata, max 30 lat)

3.5 %oprocentowanie kredytu (%)





Przepisz kod captcha